facebook
Przejdź na stronę główną
Przejdź na stronę główną
Przejdź do treści

Czym jest dach?

Alchimica PolskafavImage
1 Marzec 2017
 
Czym jest dach i jaką pełni rolę

Dach to konstrukcja, zarówno ta wewnętrzna, niewidoczna gołym okiem - zwana nośną, jak i połać dachowa, czyli zewnętrzne pokrycie dachu. Konstrukcja nośna dachu ma na celu przeniesienie jego ciężaru na konstrukcję ścienne, w taki sposób aby ów ciężar był równomiernie rozproszony i nie uszkodził fundamentalnych elementów budynku. Zewnętrzna zaś część dachu to połać bezpośrednio chroniąca dom od warunków zewnętrznych. Z tego względu pełni rolę swoistego strażnika wnętrza domu. Ewolucja dachu to kawał historii. Kiedyś dachy były pokrywane poszyciem z naturalnych tworzyw jak strzecha, słoma....z czasem rozwinęły się w kierunku np.: gontu, dachówki, blachy itp. Coraz częściej modne i funkcjonalne okazują się być dachy z tworzyw, stanowiących zarazem warstwę hydroizolacyjną, chroniącą dach przed mechanicznymi uszkodzeniami i wilgocią.

Najczęściej wybierane dachy

Warto dodać, że każdy dach wymaga okresowych przeglądów, konserwacji, a czasem bieżących napraw. Pokrycia dachowe są różne i ich rozpiętość cenowa też bywa znaczna. Obecnie najbardziej powszechny i cenowo atrakcyjny jest dach z papy czy gontu bitumicznego. Na kolejnych pozycjach plasują się dachy blaszane, blachodachówka, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe czy membrany dachowe. Pokrycie dachowe oczywiście musi współgrać z kształtem dachu. Do wyboru mamy dach płaski, stromy, mansardowy i naczółkowy. Najpopularniejszy dach to dach płaski lub stromy dwuspadowy. Zasada jest następująca: im mniej skomplikowany dach tym zwyczajowo mniejsze koszty.

Gdy dotyka nas problem z dachem ? Praktyczne porady i nowoczesne rozwiązania do hydroizolacji

Czy słyszałeś o membranie płynnej na dach? Zdarza się, iż w trakcie użytkowania dotknie nas problem z uszkodzonym dachem, np. na skutek zawilgocenia, gradu, wysokiej temperatury itp. Co wówczas można zrobić? Oczywiście można dobrać odpowiednie rozwiązania do naprawy dachu, zgodnie z jego rodzajem i zastosowanym poszyciem dachowym, które przeważnie ograniczają się do "łatania dachu", np.: przy papie czy goncie bitumicznym, albo też na dość kosztownej rozbiórce starego poszycia. Można także skorzystać z nowoczesnej alternatywy - na przykład płynnej membrany dachowej do doskonałej hydroizolacji. Warto także rozważyć - w przypadku pojedynczych przypadków rys i pęknięć - specjalne preparaty wiążąco- klejące wszelkie szczeliny u dylatacje dachowe.
A czym jest wspomniana membrana dachowa płynna? Jest to nic innego jak ekologiczna, transparentna masa żywiczna, niezwykle elastyczną i mocna pod kątem odporności na temperatury, czynniki atmosferyczne, czynniki mechaniczne. Zapewnia doskonałą hydroizolację dachu, którą osiągasz przy niedużych kosztach i wysiłku aplikacji.

Dachy wielkopowierzchniowe, zakładowe i firmowe - jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

W przypadku dachów o dużej kubaturze warto inwestować we wspomniane nowatorskie rozwiązanie hydroizolacyjne dachu czyli w membranę w półpłynnej formule. Sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o konserwacyjne prace dachowe w chwili obecnej i na przyszłość, o duże koszty napraw czy niespodziewane katastrofalne zagrożenia. Membrany dachowe dają gwarancję bezpiecznej hydroizolacji i wzmocnienia dachu. Dodatkowo można skorzystać z profesjonalnej usługi nałożenia membrany przez fachowców,  co dodatkowo zapewni właściwą aplikację membrany.Żywice poliuretanowe dla budownictwa - Alchimica
AlchiPolska Sp. z o.o.
Żywice poliuretanowe dla budownictwa - Alchimica
tel. (+48) 32 746-07-46
Alchimica Polska
Żywice poliuretanowe dla budownictwa - Alchimica
Godziny pracy:
Pon. - Pt.: 9:00 - 17:00
Adres:
40-001 Katowice ul. Chorzowska 6
Obserwuj nas na Twitterze
Obserwuj nas na Instagramie
Obserwuj nas na Facebooku
Alchimica S.A. Building Chemicals
Przedstawiciel Alchimica S.A. w Niemczech
Przedstawiciel Alchimica S.A. we Francji
Przedstawiciel Alchimica S.A. we Włoszech
Przedstawiciel Alchimica S.A. w Wielkiej Brytanii
Przedstawiciel Alchimica S.A. w Holandii
Przedstawiciel Alchimica S.A. w Hiszpanii
Przedstawiciel Alchimica S.A. w Rumunii
Alchimica S.A. na świecie
Złoty Medal MTP BUDMA 2020
Złoty Medal BUDMA 2018
Wróć do spisu treści