Uszczelnianie dachu

Dach przecieka – uszczelnianie dachu w kilku krokach

 

Może okazać się niespodziewanie, że Twój dach wymaga pilnej procedury uszczelniania dachuNa skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, zmienności pogody, składu chemicznego powietrza, wilgoci itp. pokrycie dachu może ulec rozszczelnieniu czy uszkodzeniu. Jest to o tyle niebezpieczne, że permanentny wpływ czynników ze środowiska, jak chociażby dłuższe poddawanie powłoki dachowej oddziaływaniu wody i wilgoci może nieodwracalnie uszkodzić konstrukcję całego budynku i jego materiałów budulcowych. Warto więc działać niezwłocznie i podjąć stosowne kroki w stronę: właściwego uszczelnienia dachu. Polecamy w tym zakresie użycie produktów do hydroizolacji dachu, jakim jest półpłynna membrana dachowa, wysoce elastyczna i jednolita powłoka poliuretanowa produkowana w systemie przedłużonej żywotności – HYPERDESMOGwarancja 25-lat odporności sprawi, że na wiele lat pozbędziesz się problemu pod tytułem: uszczelnianie dachów. Aplikacja membrany jest relatywnie prosta. Wystarczy wałek, pędzel czy urządzenie do natryskiwania i można proces: uszczelnianie dachu przeprowadzić doraźnie, miejscowo bądź na całej powłoce poszycia dachu.

 

Uszczelnianie dachu na zimno – w każdych, nawet ekstremalnych warunkach pogodowych

 

Nawet w sytuacji, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają, gdy mamy ekstremalne zimno na zewnątrz czy występują opady , a potrzeba uszczelnienia dachu pojawia się niespodzianie, to warto poszukać produktu do uszczelnienia dachu w formie masy wiążącej, uszczelniającej i klejącej w jednym. Warunki do jej aplikacji nie są niczym ograniczone. Dodatkowo jest to produkt naturalny, w 100% ekologiczny. Wyśmienity produkt również dla hydroizolacji tarasów, balkonów, hydroizolacja posadzek przemysłowychzbiorników wodnychhydroizolacja basenówhydroizolacja fundamentów i konstrukcji podziemnych czy też hydroizolacja parkingów podziemnych itp. Zarówno uszczelnianie dachu na zewnątrz jaki i uszczelnianie dachu od wewnątrz.

 

Uszczelnianie dachów – wszelkie szczeliny, dylatacje – jak sobie skutecznie poradzić?

 

Omawiane masy dylatacyjne nadają się idealnie do uszczelnienia dachów i wypełnienia wszelkich ubytków, szczelin, dylatacji w ścianach, filarach, fundamentach itp. Dzięki masie dylatacyjnej możliwe jest również sklejenie różnorodnych powłok, np.: szkło, metal, beton, marmur, granit etc. Produkty te, to wysoce odporne masy, silnie wiążące się z wieloma rodzajami powierzchni, uszczelnią wszelkie spoiny i przerwy w ciągłości powierzchni. Jak je nakładać? Należy każdorazowo pamiętać o następującej wskazówce: aplikuj masę do doraźnego uszczelnienia dachu prostopadle do pęknięcia czy uszczerbku, aby lepiej związać ze sobą materiał budulcowy.

Jak sprawdzić czy dach jest szczelny?

Szczelność dachu jest istotnym parametrem, bowiem rzutuje na stan budynku, wilgotność w pomieszczeniach, panującą temperaturę, efektywność wykorzystania ocieplenia budynku itp. Pamiętajmy, że nieszczelność dachu prowadzi do „chorób” ścian i materiałów budowlanych. Woda jest ich dużym wrogiem. Przyczynia się do rozwoju grzybów, pleśni, drobnoustrojów itp.

Pierwszym sposobem na sprawdzenie szczelności dachu jest dokonanie jego dokładnej inspekcji. Należy sprawdzić także poddasze – czy nie ma śladów wilgoci, plam, zacieków, widocznych pleśni itp. Pamiętajmy jednak, że miejsce plam nie zawsze jest tożsame z miejscem rzeczywistego przecieku. Sygnałem nieszczelności jest także wyczuwalny we wnętrzu poddasza podmuch wiatru, powietrza. Strategiczne elementy przy weryfikowaniu szczelności dachu to miejsca lokalizacji np.: klimatyzatorów, anten, to również kominy, okapy, kalenice, naroża, okolice włazów, okien dachowych. Wszystkie miejsca, gdzie przecinają się pod kątem wklęsłym połacie dachowe powinny zostać szczególnie dokładnie sprawdzone.

Do badania szczelności dachu można również wykorzystać higromet, czyli urządzenie, które dokonuje pomiaru wilgotności w domu. Zbyt wysoki poziom wilgotności – powyżej 70% może być sygnałem, że dach jest nieszczelny. Innym pomiarem może być wykorzystanie termogramu, czyli przeprowadzenie termowizyjnego badania szczelności. To efektywna metoda, bowiem pozwala stworzyć mapę nieszczelności budynku, precyzyjnie wskaże, gdzie występuje uszkodzenie dachu.

Istnieje też metoda dymowa, która polega na wtłoczeniu nieszkodliwego dymu do budynku i obserwacji, w jakich miejscach dym będzie szukał u góry (na dachu) ujścia. Wskaże dokładnie miejsca nieszczelności dachu. Metoda ciekawa, możliwa do zastosowania w nowych i starych budynkach.

Najczęstsze przyczyny nieszczelności

Przyczyn przeciekania powłok dachowych możemy upatrywać w:

– błędach przy kładzeniu powłok dachowych: złe ułożenie pokrycia, błędy w obróbkach blacharskich, nieprawidłowe docięcie powłok, użycie nieprawidłowych narzędzi itp.;

– starzeniu się materiału;

– rdzy;

– przerwaniu, przedziurawieniu, zawinięciu się folii dachowych, powłok blaszanych;

– wadliwym uszczelnieniu włazów i okien dachowych;

– niezatkaniu miejsca nawierceń, czy pozostałych dziur po starych wkrętach itp.

Czym najlepiej uszczelnić dach?

Prawidłowe uszczelnienie dachu zależy od różnych czynników, m.in. powierzchni, rodzaju, konstrukcji, materiału poszycia i innych. Dobór najlepszego rozwiązania warto zawsze skonsultować z fachowcem. Zdecydowanie polecamy w takim przypadku brać od uwagę płynne membrany, dedykowane żywice do uszczelniania.

Co zrobić, aby uszczelnić betonowy dach?

Dach z betonu najlepiej uszczelnić z wykorzystaniem płynnych, elastycznym membran. Rozprowadza się je na podobnej zasadzie jak farbę. Na początku całość pokrycia oczyszcza się z luźnych elementów i aplikuje podkład, na który następnie nanosi się płynną membranę. Pozwala ona na mostkowanie pęknięć, ponadto zwiększa elastyczność dachu i co niezwykle ważne – tworzy powłokę chroniącą przed dostępem wilgoci, a wielu przypadkach odbija także promieniowanie ultrafioletowe. Łatwy sposób aplikacji preparatu oraz funkcjonalność krycia sprawiają, że jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów uszczelniania betonowego dachu.

W jaki sposób dokonać naprawy nieszczelnego dachu z gontu?

Dach z gontu uszczelnia się przeważnie z wykorzystaniem lepików bitumicznych, ale z powodzeniem wykorzystuje się również masy hydroizolacyjne. Najpierw jednak należy oczyścić całość pokrycia dachowego, najlepiej z wykorzystaniem dedykowanych preparatów, pozwalających jednocześnie odtłuścić jego powierzchnię. W następnym kroku aplikuje się podkład gruntujący, zwiększający przyczepność preparatów. W zależności od potrzeb nanosi się dwie lub więcej warstw preparatu, z czego wierzchnia występuje w odcieniach zbliżonych do pierwotnej barwy pokrycia. Dzięki temu dach z gontu staje się szczelny i wciąż prezentuje się doskonale.

Jak uszczelnić przeciekający dach z papy i w jaki sposób dokonać napraw starego pokrycia dachowego?

Pokrycie dachowe z papy cieszy się wciąż dużym uznaniem wśród konsumentów z powodu stosunkowo niskiej ceny i trwałego pokrycia na długi czas. Z czasem materiał ulega uszkodzeniom pod wpływem dużego nasłonecznienia. Jest to jedna z cech tego rodzaju materiałów, ponieważ zbudowane są z substancji polimerowych, które pod wpływem długotrwałego działania promieni UV ulegają rozbiciu na mniejsze fragmenty, co wpływa na trwałość surowca. W przypadku przeciekającego dachu z papy, który był położony kilka lat temu, możemy zastosować masy bitumiczne aplikowane z zapasem w miejscu powstania pęknięcia. Z kolei stary dach z papy w większości przypadków możemy uszczelnić tylko w jeden sposób – wymieniając pokrycie na nowe. Stara papa często kruszy się, tracąc jednocześnie swoje właściwości. Dlatego warto ją wtedy wymienić na nowo i okresowo konserwować specjalistycznymi preparatami, które sprawią, że dach będzie w pełni odporny na działanie wilgoci.

Sprawdź inne wpisy blogowe:

Jak samemu naprawić dach?

Czy na papę można położyć membranę?

Jak uszczelnić dach płaski?

Jak uszczelnić dach przy ścianie?